Skip to content
Snippets Groups Projects

Laboratorium 4

"Quidquid latine dictum, altum videtur"


Z tego laboratorium przygotowujesz sprawozdanie. Przygotowujesz je na zajęciach, a przy ich zakończeniu wysyłasz na adres podany na końcu tej instrukcji. Instrukcja dla wszystkich jest taka sama.

Rzeczy oznaczone tak, jak poniżej, dotyczą tego, co masz zawrzeć w sprawozdaniu. Na przykład:

Zapisz swoje imię, nazwisko, adres e-mail, kierunek i rok studiów
oraz grupę laboratoryjną i numer albumu.

Podaj również numer zajęć laboratoryjnych (nr 3).

Mogą być to też pytania, na które w sprawozdaniu udzielisz odpowiedzi. Możesz pomagać sobie wyszukiwarką internetową, oraz zabrać głos w dyskusji, jeśli się jakaś wywiąże.

Bazy relacyjne

Relacyjne bazy danych (ang. relational database management systems, RDBMS, może bardziej poprawnie system zarządzania relacyjną bazą danych), to pewien pomysł na przechowywanie danych. Pomysł ten polega na rozbiciu naszego świata w szereg takich obiektów, które będzie można wygodnie umieścić w tabelach. Obiekt taki charakteryzuje się tym, że ma swoją pewną tożsamość, po której to tożsamości będziemy go potem identyfikować i po tejże się do niego odwoływać.

Na przykład: tworząc bazę danych do celów poboru podatków w Jaśnie Oświeconej III Rzplitej, potrzebujemy listy podatników. Żeby uprościć nieco sprawę, załóżmy że rzeczona baza dotyczyć będzie tylko osób fizycznych (słowem będzie bazą PIT, od ang. personal income tax, _podatek dochodowy od osób fizycznych), czyli obywateli.

Jaka cecha obywatela stanowi jego dobrą tożsamość? Imię i nazwisko niezbyt - Janów Kowalskich mamy wszak ilość znaczną. Może imię, nazwisko i data urodzenia? Takie tożsamości, lub lepiej klucze podstawowe (ang. primary keys) mogą również składać się z kilku cech (lub lepiej pól, ang. fields).

Wydaje się po dłuższych deliberacjach że dobrym kluczem podstawowym będzie tu PESEL obywatela. Ryzyko pomyłki z innym obywatelem jest minimalne (chyba że aktualnie jesteśmy komornikiem). Takie rozwiązanie od kilku lat już zastosowano, dzięki czemu ilość druków NIP-7 w obrocie znacznie spadła, a Panowie zapewne do swojego rocznego rozliczenia podatkowego nie wpisywali żadnych NIP-ów, bo wystarczył PESEL.

Pominę tu pytanie jaki klucz podstawowy należy zastosować do konkretnego, rocznego rozliczenia podatkowego, gdyż ze względu na mnogość możliwych sposobów rozliczeń przewidzianych stosowną ustawą stanowi to Bardzo Dobre Pytanie. Zwalniam z zaliczenia jak ktoś ma dobry i wyczerpujący pomysł